Do czego służy wosk do drewna?
Renowacja starych mebli lub konserwacja drewnianych podłóg, krzeseł czy stołów, mogą być bardzo ciekawym doświadczeniem i nie warto od nich uciekać. Za pomocą specjalnych środków do impregnacji, pielęgnacji i konserwacji drewna można zobaczyć, jak ten szlachetny surowiec zachowuje się pod wpływem różnych substancji chemicznych.
Jak przeprowadzać renowację mebli?
Stare drewniane meble po jakimś czasie tracą swój połysk. Zdziera się z nich warstwa lakieru, tracą swój kolor i połysk, i stają się nieefektowne, szare i podatne na uszkodzenia. Jednak nie oznacza to, że trzeba się pozbywać komody po dziadku czy kompletu pięknych tapicerowanych krzeseł. Wystarczy wziąć się za renowację mebli i przeprowadzić ją w odpowiedni sposób – tak, aby uzyskać piorunujący efekt niewielkim kosztem! Aby przeprowadzić renowację starych mebli, należy się przede wszystkim zaopatrzyć w niezbędne środki do ich odnawiania. Jednym z nich będzie wosk do drewna.
Co robi wosk do drewna?
Wosk do drewna jest to tłuszcz w postaci wosku, płynnego lub o stałej konsystencji. Zwykle produkowany jest na bazie wosku pszczelego lub terpentyny. Wosk nakłada się na przygotowane drewno warstwami, a następnie dokładnie poleruje. Jest to fantastyczny sposób na postarzanie mebli lub decoupage. W przeciwieństwie do olejowania, woskowanie nie daje efektu impregnacji – wosk nie wnika głęboko w strukturę drewna. Co więcej, woski nie mają odporności na wysokie temperatury, ani nawet na wodę. Po co się więc je stosuje? Jest to sposób na wykańczanie starych drewnianych mebli o charakterze bardziej ozdobnym niż użytkowym. Połysk pozostawiony po wypolerowaniu wosku, jest o wiele delikatniejszy i subtelny, niż połysk uzyskany na przykład z politurowania. Daje to zatem lepszy efekt, jeśli zależy nam na tym, aby drewniany mebel był tylko szlachetnie wypolerowany, a nie lśniący.
Woski barwiące
W specjalistycznych sklepach dostępne są woski o kolorze naturalnym, czyli transparentne, a także woski barwiące. W zależności od wybranego koloru wosku, można nadać w ten sposób starym meblom głębszej barwy. Woski wybielające z kolei są w stanie zapewnić bardzo ciekawy efekt rozjaśnienia drewna, bez konieczności używania agresywnych środków. Woski w ciekawy sposób wydobywają głębie barwy drewna, ewentualnie lekko je barwiąc lub rozjaśniając. Dzięki temu uzyskuje się świetny efekt postarzenia lub odnowienia mebla. Trzeba przyznać, że samodzielna renowacja mebli jest zadaniem, które sprawia dużo satysfakcji, ale jednocześnie wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego!

O nas
Opus Meble to blog poruszający tematy związane z aranżacją i wyposażeniem wnętrz oraz ogrodów. Zamieszczamy poradniki dotyczące aranżacji wnętrz oraz doradzamy w kwestiach związanych z remontami.
Kontakt z nami
Kategorie
Ostatnie wpisy
- Jakie zasłony do zaciemnienia pokoju? Zobacz, co wybrać!
- Nowe prowadnice do mebli – kiedy i jak je zamontować?
- Blacha trapezowa na dach – co warto wiedzieć przed położeniem?
- Montaż anten satelitarnych – na co trzeba zwrócić uwagę?
- Żaluzje pionowe czy poziome – jakie wybrać?
- Jakie są zalety posiadania okapu kuchennego?
- Wyposażenie do nowoczesnego ogrodu – co warto wybrać?
- Zwiększ optyczną przestrzeń swojego przedpokoju przy użyciu lustra!
- Praktyczne odbojniki drzwiowe – kiedy warto i jak je zamontować?
- Jak wybrać szafę do salonu i sypialni?
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress