Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Pomysłowe wykończenie salonu – na co zwrócić uwagę?

Wnętrza Data publikacji - 23 kwietnia 2019 Autor - Redakcja OPUSmeble
płytki do salonu

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy naprawdę sporą ilość czasu. Można powiedzieć, że pokój ten stanowi serce domu i to właśnie w nim toczy się większość życia rodzinnego. To naturalne, że większość ludzi chce sprawić, aby salon był ich wizytówką, dokładając wielu starań przy aranżacji jego wnętrza. W tym momencie otwiera się przed nami mnóstwo opcji. Można pójść w stroję nowoczesności i minimalizmu, lub wręcz przeciwnie – postawić na dobrze znane, klasyczne rozwiązania. Każdy profesjonalista powie nam, że jest to przede wszystkim kwestia gustu, ponieważ każdy z nas ma nieco inną definicję piękna. Nie oznacza to jednak, że nie warto eksperymentować i łamać konwencji – niestandardowe rozwiązania często przynoszą zaskakująco dobre efekty. Jedną z takich technik są płytki do salonu. Aby zrozumieć, dlaczego ceramika sprawdzi się wyśmienicie, należy najpierw rozszerzyć swoje horyzonty – dane rynkowe wykazują, że kafelki już od dawna nie ograniczają się wyłącznie do kuchni czy łazienki, a na rynku pojawiły się setki, być może nawet i tysiące unikalnych modeli.

Najciekawsze płytki do salonu – jakie produkty podbijają rynek?

Przeglądając ofertę przedstawioną na Merkurymarket.pl, często można natrafić się na bardzo ciekawe propozycje, które z pewnością zaskoczą naszych gości. Współczesne metody obróbki ceramiki pozwalają na nadawanie jej naprawdę interesujących, fantazyjnych form. Mianowicie, mowa jest tutaj o kafelkach imitujących inne materiały – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią naturalny wygląd drewna lub kamienia, natomiast nie chcą lub nie mogą zastosować ich w danym pokoju. Tego typu płytki ceramiczne prezentują się niesamowicie, a na dodatek niezwykle ciężko jest odróżnić je od oryginałów gołym okiem. Profesjonalni budowniczy sugerują, że kafelki świetnie sprawdzają się szczególnie na mniejszych powierzchniach, jako obudówka łuku drzwi lub kominka.

Oprócz tekstury, można pomyśleć nad innowacyjnym kształtem kafelek. Ankiety z Merkurymarket.pl wykazują, że jednym z największych, obecnych trendów są płytki do salonu sześciokątne. Pomimo, że funkcjonalnie nie różnią się niczym od standardowej ceramiki prostokątnej, to nadają one pomieszczeniu intrygującego charakteru, umiejętnie balansując na granicy organicznej i syntetycznej stylistyki. Często komponuje się je z wymyślnym wzornictwem, dając bardzo ciekawy, egzotyczny efekt.

Fani minimalistycznych wnętrz powinni zwrócić uwagę także na płytki do salonu wielkoformatowe. Posiadają prosty wygląd, który idealnie pasuje do nowoczesnych, praktycznych mebli, często wykorzystywanych przy popularnym stylu skandynawskim. Użytkownicy internetowych forów budowlanych są zgodni co do tego, że ich dużą zaletą jest znaczne ograniczenie ilości spoiwa, które jest wykorzystywane przy montażu.

Gdzie najlepiej jest ulokować płytki do salonu?

Rozmieszczenie płytek jest równie ważne, co ich wybór. Na wstępie warto jest zaznaczyć, że wyłożenie nimi wszystkich ścian rzadko okazuje się dobrym pomysłem – rozwiązanie to jest dość kosztowne, wnętrze wygląda monotonnie i mało przytulnie. O wiele lepiej jest podejść do tego zagadnienia nieco bardziej kreatywnie i posiadać wyraźną wizję tego, jak nasz salon powinien wyglądać.

nowoczesne płytki do salonu

Aby mieć pewność, że nasz projekt będzie udany, warto jest pokierować się kilkoma, uniwersalnymi wyznacznikami, czyli:

  • Płytki do salonu powinny być odpowiednio wyeksponowane – zasłanianie ich obrazami lub meblościanką mija się z celem
  • Płytki do salonu wyglądają najlepiej, kiedy nie zlewają się zresztą ściany, jest to kwestia przede wszystkim doboru farby
  • Oświetlenie gra w przypadku płytek dużą rolę, szczególnie jeśli te posiadają urozmaiconą powierzchnię
  • Nie trzeba ograniczać się do jednej ściany – płytki do salonu mogą zostać zamieszczone w rogu, a nawet na podłodze
  • Użycie płytek może spełniać także praktyczną rolę – stanowią one doskonałą izolację dla kaloryferów, kominków i pieców

Każdy fachowiec doradzi nam, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, rozsądnie jest skontaktować się z profesjonalnym projektantem, który udzieli nam porad odnośnie precyzyjnego wykończenia pokoju. Czasem nasze wyobrażenia mogą nieco minąć się z efektami końcowymi, dlatego nie powinno się porywać z motyką na słońce i swoją wizję utrzymywać w granicach realizmu.

Jakie wydatki wiążą się z płytkami w salonie?

Specjalistyczne portale, w tym znane Merkurymarket.pl nie ukrywają, że montaż kafelek jest nieco bardziej problematyczny, niż zwykłe otynkowanie ściany, lecz jest to inwestycja zdecydowanie warta zachodu. Faktyczne ceny płytek cechują się dość sporą rozbieżnością, gdyż wszystko zależy od wybranego materiału, kolekcji, rozmiaru, a przede wszystkim powierzchni, którą mamy zamiar nimi pokryć. Tak naprawdę wystarczą drobne akcenty z ceramiki – półki lub obudówki, aby nadać swojemu salonowi ciekawego wyglądu.

Należy jednak mieć na uwadze to, że płytki do salonu, o ile zostały zamontowane w fachowy sposób, powinny wykazywać bardzo duża trwałość, dzięki czemu zachowają nienaruszony wygląd przez długie lata. Zawodowe firmy renowacyjne podkreślają jednak, że konieczna okaże się tutaj ich prawidłowa konserwacja, czyli regularne czyszczenie oraz okazjonalna wymiana fugi, jeśli ta ulegnie uszkodzeniu. Gdy znudzi nam się dotychczasowy wygląd płytek, zawsze można zdecydować się na zamieszczenie na nich naklejek lub pokrycie specjalną farbą.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?