Strona główna
Meble
Tutaj jesteś

Jakie projekty domów połączą praktyczną funkcjonalność z nowoczesnością?

Meble Data publikacji - 30 października 2023 Autor - Redakcja OPUSmeble

W dzisiejszych czasach, gdzie nasze życie wciąż przyspiesza, a czas staje się dla nas coraz cenniejszy, zależy nam na tym, aby nasze domy były praktyczne i wygodne. Jednocześnie, przywiązujemy coraz większą wagę do nowoczesnego designu, który wprowadza do naszych domów nie tylko estetykę, ale również innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Projekty domów, które łączą w sobie praktyczność i nowoczesność, coraz częściej pojawiają się na rynku. Są one odpowiedzią na potrzeby współczesnych rodzin, dla których ważne są zarówno aspekty funkcjonalne, jak i zewnętrzna oraz wewnętrzna estetyka. W tym artykule opiszemy jakie domy mogą stanowić świetne połączenie nowoczesnego wyglądu z praktyczną funkcjonalnością.   

Dom z poddaszem użytkowym

Projekt domu z poddaszem użytkowym to idealne rozwiązanie dla rodzin poszukujących przestrzeni, która będzie praktyczna oraz nowoczesna. Innowacyjny design możemy uzyskać poprzez bezokapowy dach, prostą bryłę i minimalizm zewnętrznych ozdobnych detali. Taki obraz prezentują domy z poddaszem użytkowym w stylu nowoczesnej stodoły. Domy z poddaszem cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów z kilku względów. Jednym z nich są zapisy miejscowego planu lub warunków zabudowy, które zazwyczaj nie wykluczają budowy tego typu budynków. Dom z poddaszem użytkowym wpisuje się w tradycyjne budownictwo na większości obszarów. 

W domu z poddaszem użytkowym istnieje możliwość wydzielania odpowiednich stref funkcjonalnych. Na parterze możemy zlokalizować strefę dzienną – z salonem i kuchnią oraz gabinet, będący jednocześnie pokojem gościnnym. Na poddaszu znajdzie się tym samym intymna strefa nocna, z sypialniami, łazienką i garderobą. Takie rozwiązanie pozwoli na swobodne organizowanie okolicznościowych przyjęć, nie zakłócając snu pozostałym domownikom. Jeśli planujemy zorganizowanie pokoju hobby, w którym będzie biblioteka, siłownia lub bawialnia – możemy zlokalizować go na poddaszu, nie ingerując w dzienną, wspólną przestrzeń. 

Projekt domu z poddaszem użytkowym to także dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych rzeczy. W takim domu, nad pomieszczeniami poddasza zazwyczaj powstaje strych, który będzie bardzo przydatny na różne szpargały. 

Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Jak w każdym domu, także w tym z poddaszem użytkowym – możemy zastosować liczne rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne systemy zarządzania domem, oświetlenie LED, czy automatyczne sterowanie roletami. Dodatkowo, jeśli pójdziemy w stronę dwuspadowego dachu o kącie nachylenia około 35 stopni, pozwoli to na łatwy montaż paneli fotowoltaicznych i wymierne zyski w trakcie eksploatacji domu. 

Dom parterowy z garażem

Projekt domu parterowego z garażem to praktyczna propozycja dla osób mogących sobie pozwolić na zajęcie większej powierzchni działki. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia będą na jednej kondygnacji, zatem siłą rzeczy, wygenerują większą przestrzeń pod zabudowę. Garaż możemy zlokalizować w poziomie parteru lub w piwnicy, niejako pod budynkiem. Ta druga opcja pozytywnie wpłynie na zmniejszenie powierzchni zabudowy, ale będzie związana z nieco wyższymi kosztami realizacji. 

Dom parterowy z garażem także można podzielić na strefy. Od strony garażu możemy zrobić wejście do przedsionka, a dalej do części dziennej z salonem i kuchnią. Po przeciwległej stronie wygospodarujemy zaś część sypialnianą z łazienką i garderobą. 

Nowoczesny design parterowego domu z garażem na pewno zobaczymy w domach z dachem płaskim. Sam fakt płaskiego dachu nadaje bryle nowoczesny sznyt, a jak dołożymy do tego ciekawe, innowacyjne detale wykończeniowe – uzyskamy prawdziwie modernistyczną architekturę. Jeśli jednak zapisy miejscowego planu nie dopuszczają budowy z dachem płaskim, możemy iść w stronę dachów wielospadowych o małym kącie nachylenia lub w dwuspadowy dach bezokapowy. Te rozwiązania unowocześniają każdą bryłę. Dodatkowo, warto zastosować duże przeszklenia, a wręcz całe szklane fasady, które bez wątpienia wpiszą budynek w modne, nowoczesne trendy. 

Dom energooszczędny

Projekt domu energooszczędnego to idealna propozycja dla osób ceniących sobie nowoczesność, oszczędność i dbałość o środowisko naturalne. Dom energooszczędny to przede wszystkim ekonomiczna i ekologiczna propozycja, która pozwala na oszczędność energii oraz redukcję emisji dwutlenku węgla.

W domu energooszczędnym można zastosować wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak fotowoltaika, pompa ciepła, czy rekuperacja. Dzięki temu, budynek może produkować własną energię lub wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł, co wpływa na zwiększenie efektywności energetycznej domu oraz redukcję kosztów ogrzewania.

Projekt domu energooszczędnego to także doskonała propozycja dla rodzin poszukujących przestronności i wygody. Nowoczesność wiąże się nie tylko z zewnętrznym designem, ale także z zapewnieniem odpowiedniej powierzchni użytkowej każdego pomieszczenia. Koniec z małymi “klitkami”, w których oprócz łóżka i krzesła z biurkiem – nic więcej się nie zmieści. Obecne, nowoczesne trendy to wygodne sypialnie z aneksem garderobianym, to duże łazienki z oknem, to obszerny pokój dzienny zazwyczaj połączony z kuchnią, a także duży taras do relaksu na łonie natury. Wszystkie pomieszczenia są maksymalnie doświetlone naturalnym, dziennym światłem, a za sprawą dużych połaci szyb – łączą się niejako z otaczającą przyrodą. 

Projekty domów, które łączą w sobie praktyczność i nowoczesność, są idealną odpowiedzią na potrzeby współczesnych rodzin. Bez względu na to, czy będzie to dom z poddaszem użytkowym, dom parterowy z garażem czy dom energooszczędny, to w każdym z nich możemy znaleźć wygodę, estetyczny design i dbałość o środowisko. Aby znaleźć idealny projekt warto przeanalizować własne potrzeby, wielkość działki, planowany budżet oraz zapisy miejscowego planu, które ostatecznie wyłonią pulę projektów domów wpisujących się w każde z powyższych założeń. 

Materiał zewnętrzny

Jak urządzić sypialnię w stylu boho

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?