Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Montaż anten satelitarnych – na co trzeba zwrócić uwagę?

Poradnik Data publikacji - 1 stycznia 2023 Autor - Redakcja OPUSmeble
Montaż anten satelitarnych


Antena satelitarna służy do odbioru sygnału telewizyjnego nadawanego przez satelity telekomunikacyjne. Jeśli programy w telewizorze mają działać bez żadnych zakłóceń, to trzeba ją prawidłowo ustawić. Antena musi się znajdować na otwartej przestrzeni i powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości. Montaż można przeprowadzić we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy fachowców. A jak powinna wyglądać taka usługa?

Montaż anten satelitarnych – co trzeba przygotować?

Antena satelitarna może być ustawiona na dachu, elewacji budynku lub na balkonie. Do jej poprawnego montażu potrzebne będą następujące elementy:

  • antena satelitarna
  • konwerter
  • uchwyt do anteny
  • kołki i śruby
  • przewód
  • wtyki

 

Dobry konwerter zapewni użytkownikom wysoką jakość obrazu, dlatego warto wybrać model od sprawdzonego producenta. Mocowanie anteny musi być solidne, żeby konstrukcja była odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim na silne podmuchy wiatru. Warto też pamiętać, że maszt nie może się obracać i nie powinien być również zbyt długi.

Jak znaleźć idealne miejsce do montażu anteny?

Montaż anten satelitarnych nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy czy sprzętu, jednak to ważne, by wiedzieć, w jakim miejscu je ustawić, by dobrze spełniały swoją funkcję. Wybrany obszar powinien być osłonięty od wiatru i łatwo dostępny. Antena satelitarna nie może się znajdować w bliskim sąsiedztwie drzew, krzewów lub wysokich obiektów budowlanych. Nie należy jej również umieszczać zbyt wysoko, ponieważ wówczas może się często rozregulowywać. Montaż w odpowiednim miejscu zapewni użytkownikom doskonały obraz i sprawi, że antena będzie niemal bezobsługowa.

Jak optymalnie ustawić antenę?

Talerz anteny satelitarnej musi być ustawiony we właściwym kierunku, by dobrze odbierał sygnał z satelity. W znalezieniu idealnego kąta nachylenia mogą pomóc nowoczesne narzędzia internetowe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę swoje położenie, by dedykowany program wskazał najkorzystniejszą opcję ustawienia talerza. W sieci opublikowano również specjalne tabele, gdzie można sprawdzić optymalne położenie anteny satelitarnej dla mieszkańców danej miejscowości. Poza samym talerzem trzeba też odpowiednio ustawić konwerter. W Polsce anteny są skierowane przeważnie na południe, a każdy dostawca telewizji, powinien poinformować swoich klientów, na jakie satelitę należy nakierować antenę.

Jak wyregulować antenę satelitarną?

Bezpośrednio po montażu antena satelitarna może jeszcze nie odbierać prawidłowo sygnału. Dlatego użytkownik będzie musiał ją odpowiednio wyregulować. Do tego celu będzie potrzebna pomoc drugiej osoby, która zostanie przy odbiorniku i będzie sprawdzała, czy już pojawił się obraz. W tym czasie monter musi powoli obracać antenę, aż do momentu złapania sygnału. Montaż anten satelitarnych powinien być przeprowadzany w dobrych warunkach atmosferycznych. Absolutnie nie powinno się robić tego podczas opadów deszczu, śniegu lub silnego wiatru. 

Czy warto skorzystać z usług fachowców?

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?