Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Nowe prowadnice do mebli – kiedy i jak je zamontować?

Poradnik Data publikacji - 23 kwietnia 2023 Autor - Redakcja OPUSmeble
prowadnice do mebli


Prowadnice meblowe są ważnymi elementami szuflad, które odpowiadają za ich płynne działanie. Kiedy trzeba je wymienić? Jak je zamontować?

Prowadnice przeznaczone do szuflad pozwalają na ich wsuwanie i wysuwanie. Z czasem te elementy mogą jednak powodować problemy i wymagać wymiany. W dobraniu odpowiednich prowadnic meblowych doradza sklep internetowy z akcesoriami do mebli https://uchwytymeblowe24.pl/prowadnice-meblowe.

Kiedy potrzebna jest wymiana prowadnicy meblowej na nową?

Wymiana prowadnic meblowych jest konieczna wtedy, gdy są one uszkodzone i nie działają prawidłowo. Co może o tym świadczyć?

Trudności w otwieraniu i zamykaniu szuflady

Jeśli otwieranie lub zamykanie szuflad w meblach staje się coraz trudniejsze, może to oznaczać, że prowadnice są uszkodzone. Dodatkowo szuflada może blokować się albo zacinać przy próbie jej otwarcia lub zamknięcia albo nie wysuwa się płynnie.

Poruszanie się szuflady w prowadnicach

Jeśli szuflady w meblach są nierówne lub chwieją się podczas próby ich otwarcia lub zamknięcia, także jest to oznaka ich uszkodzenia. Może to spowodować przechylenie lub zwisanie szuflady na jedną stronę podczas wyciągania.

Poluzowane lub brakujące śruby

Jeśli śruby mocujące prowadnice do szuflady lub ramy mebla są poluzowane albo ich brakuje, konieczne jest ich dokręcenie albo dodanie nowych.

Trudna obsługa szuflad

Starsze szuflady nie mają tak zaawansowanych rozwiązań jak nowe, na przykład nie są one wyposażone w funkcję cichego domykania czy samoczynnego domykania. Wymiana prowadnic w meblu na nowe pozwala na nadanie mu takich właśnie funkcji.

W takich przypadkach warto zatem zadbać o meble i wymienić albo naprawić w nich prowadnice. Gdy konieczne jest ich zakupienie, duży wybór można znaleźć w sklepie internetowym https://uchwytymeblowe24.pl/prowadnice-meblowe.

Jak zamontować nowe prowadnice meblowe?

Tak, można samodzielnie wymienić prowadnice meblowe za pomocą podstawowych narzędzi. O czym powinno się wtedy pamiętać?

1. Usuń stare prowadnice

Za pomocą śrubokręta odkręć śruby mocujące stare prowadnice do szuflady i ramy mebla.

2. Usuń zabrudzenia

Użyj miękkiej szmatki, aby wyczyścić obszar, w którym były przymocowane stare prowadnice, usuwając wszelkie zanieczyszczenia lub stary smar.

3. Dokonaj pomiarów

Zmierz długość i szerokość szuflady i zaznacz położenie nowych prowadnic za pomocą ołówka.

4. Zamocuj nowe prowadnice

Wyrównaj nowe prowadnice i przymocuj je za pomocą śrub i śrubokręta. Upewnij się, że prowadnice są wypoziomowane i odpowiednio wyrównane względem siebie.

5. Przetestuj szufladę

Włóż szufladę do mebla, a następnie ją szufladę, wsuwając ją i wysuwając kilka razy, aby upewnić się, że działa płynnie i jest prawidłowo ustawiona.

Podczas wymiany prowadnic meblowych ważne jest, aby wybrać prowadnice o takim samym rozmiarze jak stare, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie i wyrównanie. W sklepach internetowych, w tym w sklepie https://uchwytymeblowe24.pl/prowadnice-meblowe, można znaleźć najszerszy wybór prowadnic do mebli różnych typów z szybką dostawą.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?