Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wykorzystanie materaca jako elementu dekoracyjnego sypialni: Funkcjonalność i estetyka

Poradnik Data publikacji - 28 sierpnia 2023 Autor - Redakcja OPUSmeble
materac

Sypialnia jest jedną z najważniejszych części w każdym mieszkaniu. Powinna być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby rozsądnie zaplanować jej umeblowanie i pamiętać podczas zakupów o tym, jaki efekt końcowy ma zagwarantować aranżacja wnętrza. Jednym z centralnych akcesoriów sypialnianych jest materac. Jakie jest jego znaczenie? Czy może pełnić funkcję elementu dekoracyjnego?

Dlaczego materac ma znaczenie?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Elementem, który w dużej mierze warunkuje jego jakość jest właśnie materac. To podłoże do spania decyduje o tym, czy organizm będzie w stanie w pełni się zrelaksować i wypocząć. Jakie są najważniejsze zadania dobrego materaca?

  • Podpieranie pleców – materac powinien podpierać kręgosłup na całej długości – równomiernie! Decyduje o tym przede wszystkim rozsądne wybranie jego twardości.
  • Amortyzowanie ruchów – jest ważne w szczególności w przypadku materacy dla par. Parametrem wpływającym na zdolność materaca do amortyzowania ruchów jest elastyczność punktowa.
  • Zapewnienie wentylacji – konstrukcja wkładu materaca powinna zapobiegać nadmiernemu poceniu się, właśnie poprzez zapewnienie nieustannego przepływu powietrza.

Materac, jako element dekoracyjny

Głównym zadaniem materaca jest wspieranie sylwetki użytkownika podczas snu. Warto jednak wziąć pod uwagę również jego design. Materac powinien być dostosowany do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Wynika to przede wszystkim z tego, że spójność wszystkich mebli i akcesoriów sypialnianych wpływa na atmosferę panującą w pomieszczeniu. Nadmierny chaos może wprowadzać niepokój, z kolei porządek i dopasowanie tkanin ułatwią uspokojenie się i zrelaksowanie.

Głównym czynnikiem wpływającym na to, jak prezentuje się wybrany materac, jest jego pokrowiec. Zupełnie inaczej będą wyglądały tradycyjne modele, a inaczej materace naturalne, z pokrowcem lnianym. Również wysokość wybranego materaca ma znaczenie. Minimalistyczne będą egzemplarze, które schowają się w ramie łóżka. Z kolei w eleganckiej sypialni warto umieścić wysoki materac, a nawet posłużyć się nie tylko standardowym modelem, ale również nawierzchniowym. Dzięki temu klimat pokoju będzie nieco przypominał hotelowy design.

Co jeszcze powinno się znaleźć w sypialni?

Materac to nie wszystko! Również inne, ważne elementy wyposażenia sypialni mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Poduszkę warto dopasować do materaca. Dobrym pomysłem będzie dopasowanie ich do siebie pod kątem nie tylko wypełnienia, ale również materiału, z którego wykonano pokrowiec. Tkanina powinna być zarówno estetyczna, jak i przepuszczająca powietrze. Na wygląd pomieszczenia wpłynie też wielkość poduszek, ich kształt oraz ilość. Warto mieć to na uwadze. Jednak priorytetem jest tu funkcjonalność i komfort, a w szczególności optymalne podparcie szyi podczas snu.

Materac to bardzo ważny element w każdym domu. Nie tylko determinuje on wygodę podczas snu, ale również wpływa na wygląd i estetykę sypialni.
 
 Artykuł sponsorowany.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?