Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Aranżacja ogrodu przydomowego

Ogród Data publikacji - 14 marca 2019 Autor - Redakcja OPUSmeble
Aranżacja ogrodu przydomowego


Każdy posiadacz domku jednorodzinnego pragnie mieć w jego otoczeniu ładny, zadbany i ciekawie zaaranżowany ogród. Aranżacja ogrodu przydomowego to niezbędna czynność podczas zagospodarowywania ternu wokół domu. Nie jest to jednak taka łatwa sprawa jak mogłoby się wydawać. Aranżując ogród napotkamy na wiele kłopotów i wątpliwości. Nie każdy ma też na tyle wyrobiony zmysł estetyczny, aby wszystkie elementy ogrodu współgrały ze sobą i tworzyły harmonijną całość. Aranżacja ogrodu to także dosyć spory wydatek. Dlatego dobrym pomysłem jest aranżowanie tej przestrzeni etapami, krok po kroku.

Aranżacja ogrodu przydomowego tanim kosztem

Aranżacja ogrodu przydomowego tanim kosztemAranżowanie ogrodu możemy rozpocząć już na etapie budowy samego domu, zaoszczędzając przy tym całkiem sporo gotówki. Często zdarza się bowiem, że po zakończonej budowie musimy pozbyć się gruzu lub nadmiarów piasku czy ziemi. Niejednokrotnie musimy za to płacić gdyż nie posiadamy własnego transportu. Materiały te możemy jednak kreatywnie wykorzystać w aranżacji ogrodu. Możemy z nich uformować różnego rodzaju górki i wzniesienia, które fantastycznie wplotą się w roślinny krajobraz. Taką górkę możemy także wykorzystać jako łagodne zejście z tarasu, rezygnując tym samym z budowania schodów. Rozwiązanie takie jest bardziej naturalne, nieco bezpieczniejsze i na pewno estetyczne i nietuzinkowe. Zagospodarujmy także różnego rodzaju kamienie i głazy. Możemy z nich przygotować skalniaki lub brzegi wytyczonych ścieżek. Większe kamienie mogą nawet służyć za samodzielny element dekoracyjny w ogrodzie. Podobną rolę mogą też pełnić rożnego rodzaju konary i pniaki ściętych drzew. Możemy je także wykorzystać do utwardzenia powierzchni.

Po zakończonej budowie mogą nam zostać również palety przemysłowe. Warto wykorzystać zarówno te uszkodzone jak i te, które zachowały się w całości. Możemy z nich stworzyć skrzynie na kwiaty lub nawet meble ogrodowe. Wystarczy odrobina chęci, trochę farby lub impregnatu i gotowe.

Chodniki w ogrodzie

Pniaki drzew to oczywiście tylko jeden sposób na utwardzenie ścieżek i chodników w ogrodzie. Popularne staje się korzystanie z kostki brukowej. Oczywiście, wykorzystanie kostki typowo parkingowej będzie złym pomysłem, ale producenci kostki brukowej posiadają w sprzedaży wiele różnych kształtów i kolorów kostki. Jeśli posiadamy więcej funduszy, które możemy przeznaczyć na ten element aranżacji ogrodu to możemy pokusić się o wykonanie ścieżek z droższych materiałów takich jak granit czy piaskowiec.

Ogrodzenie ogrodu

Ogrodzenie ogroduBardzo istotnym elementem aranżacji ogrodu jest jego estetyczne ogrodzenie. Oprócz walorów wizualnych ogrodzenie musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo osobom przebywającym w ogrodzie oraz chronić ogród przed dostępem osób trzecich. Najtańszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem w tym zakresie jest zastosowanie tradycyjnej metalowej siatki wspartej na metalowych słupkach. Wraz z taką siatką możemy także zasadzić żywopłot aby zapewnić sobie intymność i kameralność. Możemy także zastosować drewniane ogrodzenie jednak może być ono nieco droższe niż tradycyjna metalowa siatka i żywopłot. Może być również nieco problematyczne jeśli chodzi o zachowanie czystości.

Altana ogrodowa

Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu jest również altana ogrodowa. Możemy wykonać ją sami. Nie jest to skomplikowana praca i jeśli ktoś kiedykolwiek miał do czynienia z młotkiem i wiertarką to powinien sobie z tym poradzić. Podstawowym budulcem takiej altany jest oczywiście drewno. Zanim jednak zaczniemy pracować nad konstrukcją altany będziemy musieli wykonać fundamenty z bloczków betonowych. Do takich bloczków trzeba przymocować specjalne kotwy, w których umieszczamy grube belki utrzymujące konstrukcję altany. Zanim zaczniemy budować konstrukcję pamiętajmy o odpowiednim zaimpregnowaniu drewna, tak aby było ono odporne na warunki pogodowe. Po wykonaniu konstrukcji altany możemy umieścić na dachu płyty OSB i pokryć je papą. Dzięki temu będą odporne na deszcz. Po wykonaniu podłogi altana będzie w zasadzie gotowa. Będzie można ją jeszcze udekorować lekkimi ścianami na których zasadzimy bluszcz różnego rodzaju. Możemy również kupić gotowe altany. Ich koszt sięgnie zapewne kilku tysięcy złotych.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?