Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Oświetlenie HPS – co trzeba wiedzieć?

Ogród Data publikacji - 24 czerwca 2021 Autor - Redakcja OPUSmeble
Oświetlenie HPS

Wiele osób uwielbia uprawiać rośliny w domu, czy też w szklarni. Dla jednych uprawianie roślin, jest doskonałym sposobem na to, aby móc samodzielnie zaopatrywać się w warzywa i owce przez cały rok, a inni chcą po prostu mieć obok siebie ciekawe, egzotyczne kwiaty. Na powodzenie upraw, w dużej mierze wpływa odpowiednie oświetlenie roślin. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w oświetlenie HPS.

Oświetlenie HPS – co warto wiedzieć?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych systemów, które przeznaczone są do oświetlenia roślin, w tym także w growboxach. Obecnie coraz popularniejsze jest oświetlenie HPS, CMH, jak również wiele osób decyduje się na systemy LED. Jeżeli chodzi o lampy HPS, to bez wątpienia stanowią one doskonały wybór, szczególnie dla początkujących growerów, jak również dla osób, które właśnie zaczynają hodować kwiaty.

Tym, co wyróżnia lampy sodowe, jak również inne wyładowcze źródła energii jest fakt, że można je zasilać bezpośrednio z sieci. Żeby mogły one działać bez żadnego problemu, to niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego statecznika indukcyjnego. Oświetlenie HPS, a więc wysokoprężne lampy sodowe, mogą występować w wielu różnych odmianach. Pierwszą z nich są lampy z mieszaniną Penninga, które są w oprawach od rtęciówek. Tym, co różni je od klasycznych lamp jest wykorzystany gaz zapłonowy neon-argon, który jest nazywany także mieszaniną Penninga. Kolejnym rodzajem  wysokoprężnych lamp sodowych są lampy, które wyróżniają się zwiększoną wydajnością świetlną. Ten właśnie typ oświetlenia swoją skuteczność zawdzięcza podwyższonemu ciśnieniu gazu zapłonowego. Obecnie możemy zauważyć, że producenci cały czas na rynek wprowadzają kolejne, innowacyjne modele. Jednym z nich są lampy, które mają wysoki stopień oddawania barw. Osiągnięcie tych parametrów następuje na skutek podniesienia ciśnienia par sodu poprzez podniesienie temperatury w najchłodniejszej części jarznika.

Ekonomiczne rozwiązanie

Z całą pewnością oświetlenie HPS będzie doskonałym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli chodzi o początkujących growerów, głównie ze względu na cenę, zwłaszcza w porównaniu z systemami ludowymi, jak również z lampami CMH. Taki właśnie rodzaj oświetlenia jest wszechstronnie wykorzystywany w profesjonalnych uprawach, na przykład w bardzo dużych szklarniach. Koniecznie trzeba również powiedzieć, że ta technologia cały czas się rozwija i jest udoskonalana tak, aby lampy mogły zużywać mniejszą ilość energii elektrycznej.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?