Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Sadzonki kwiatów wieloletnich – jakie wybrać?

Ogród Data publikacji - 10 lipca 2019 Autor - Redakcja OPUSmeble
Sadzonki kwiatów wieloletnich

Kwiaty wieloletnie są roślinami, które rosną w jednym miejscu dłużej, niż dwa lata. Takie rośliny wytwarzają nasiona wielokrotnie przez cały okres swojego życia. Tego typu kwiaty mają cebule, bulwy lub kłącza znajdujące się pod ziemią. Większość roślin wieloletnich bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych, dlatego bardzo często można je spotkać w górach. Jakie sadzonki kwiatów wieloletnich wybrać, aby można było cieszyć się nimi przez cały rok?

Co wziąć pod uwagę wybierając sadzonki?

Oczywiście bardzo ważną kwestią są walory estetyczne kwiatów, nie mniej jednak warto mieć na uwadze również inne czynniki na przykład warunki panujące w poszczególnych częściach naszego ogrodu. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, ile czasu będziemy w stanie poświęcić uprawie kwiatów, to też jest dość istotna kwestia. Nie decydujmy się na zakup sadzonek u pierwszego lepszego producenta, warto dobrze przemyśleć taką decyzję zakupową. 

Przed zakupem sadzonek warto też zastanowić się nad aranżacją ogrodu. Najlepiej wcześniej wybrać kolory oraz zaplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin. Podczas doboru kwiatów równie istotne będą takie czynniki jak rodzaj gleby oraz poziom nasłonecznienia. 

Kwiaty wiosenne

Wśród kwiatów wiosennych, które zaczynają kwitnąć bardzo wczesną wiosną można zaliczyć sasankę. Takie rośliny dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych, gdzie gleba jest lekka i piaszczysta. Nie są zbyt wymagające, nie wymagają dużej ilości wody, takie kwiaty można posadzić w skalniakach, przy czym trzeba pamiętać, że są trujące, także mogą powodować uczucie pobudzenia czy odurzenia. Inną ciekawą propozycją są kwiaty wiosenne dąbrówki, ich uprawa również nie jest wymagająca, preferują podłoże o odczynie obojętnym, które jest bogate w próchnicę. Dobrze czują się w miejscach zacienionych. 

Kwiaty wieloletnie kwitnące latem

Jednym z popularniejszych i mało wymagających kwiatów kwitnących latem są goździki. To piękne rośliny, które prezentują się w ogrodach bardzo efektownie, jednocześnie nie są absorbujące. Można sadzić je w skalniakach. Goździki są dostępne w wielu odmianach, dlatego zawsze warto czytać, jakie mają wymagania.

Kolejnym pięknym kwiatem wieloletnim, który kwitnie w lecie jest nachyłek i pięknym żółto-złocistym kolorze. Te rośliny lubią nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotne podłoże. Jesienią nachyłek będzie wymagał podcięcia. Bardzo ładnie prezentują się też liliowce, które są roślinami niebywale wytrzymałymi. Te kwiaty nie potrzebują do rozwoju specjalnych warunków, bo doskonale radzą sobie praktycznie na każdym podłożu. Decydując się na taką odmianę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że są to kwiaty wysokie, więc mogą osiągać nawet 100 cm wysokości. 
Nie można nie wspomnieć również o jeżówce, która charakteryzuje się niebywałą urodą. Te kwiaty również są dość wysokie, prezentują się bardzo efektownie, występują w wielu kolorach. Najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, lubią wilgotne, wapienne gleby. 

Sadzonki kwiatów wieloletnich to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa, jak może się wydawać. Trzeba pamiętać, aby dobrze przemyśleć sprawę, by ogród był piękny i różnorodny.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?