Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Podstawowe grupy środków ochrony roślin

Ogród Data publikacji - 15 lutego 2021 Autor - Redakcja OPUSmeble
grupy środków ochrony roślin

Współczesna uprawa roślin na całym świecie wspierana jest przez różnego rodzaju agrotechniczne zabiegi, które umożliwiają osiągnięcie zadowalających efektów w trakcie upraw. Wśród tych istotnych elementów wykorzystywanych przez plantatorów na całym świecie znajdują się również środki ochrony roślin. Ich powszechne wykorzystywanie sprawia, że każdy kto podejmuje się upraw różnego typu powinien znać ich najważniejsze rodzaje. Tylko odpowiednia ich znajomość pozwoli na takie wykorzystanie, które przynosić będzie zadowalające efekty. Podstawowe grupy, jeśli chodzi o środki ochrony roślin to: herbicyty, fungicydy, aduwanty i insektycydy i to im poświęcony będzie poniższy wpis.

Środki ochrony roślin – ogólne informacje

Wszystkie środki ochrony roślin nazywane są pestycydami, przy czym należy wyróżnić produkty znajdujące się w tej grupie pod kątem ich zastosowania, dlatego powyżej powiły się konkretne grupy pestycydów. Niezależnie od tego, który konkretnie produkt będzie wybrany skuteczność jego stosowania będzie uzależniona od terminu i pogody jaka będzie panowała w trakcie jego zastosowania. Istotny będzie również prawidłowy dobór środków. Dlatego każdy plantator powinien dobrze znać ich zastosowanie.

Herbicydy

Herbicydy to środki, które służą zwalczaniu szkodników roślinnych, nazywane są również chwastobójczymi. Charakterystyczna jest między innymi ich bardzo duża precyzja w działaniu. Mogą działać kontaktowo w zetknięciu z rośliną bądź układowo wnikając do chwastów. Dostępne obecnie herbicydy mogą mieć działanie selektywne i wtedy działają na konkretne gatunki albo grupy chwastów bądź nieselektywne, przedsiewne, przedwschodnie czy powschodnie i wtedy ich użycie będzie uzależnione od wzrostu uprawy. Plantator powinien sięgać po herbicydy, które poradzą sobie z chwastami charakterystycznymi dla danej szerokości geograficznej.

Herbicydy

Fungicydy

Fungicydy to środki, które działają grzybobójczo. To chemiczne preparaty, które stosowane są po to, by zapobiegać i zwalczać grzyby pasożytnicze na roślinach uprawnych oraz choroby, które mogą być przez te grzyby wywołane. Najczęściej stosowanie fugnicydy to obecnie organiczne pochodne siarki, rtęci, chloru oraz węglowodory.

Zoocydy

Kolejną grupą preparatów są zoocydy, które są środkami do zwalczania szkodników zwierzęcych. W tej grupie znajduje się wiele różnych środków, które mają określone precyzyjne działanie: środki owadobójcze, środki gryzoniobójcze, środki do zwalczania owadów i roztoczy, środki do zwalczania bakterii, preparaty mięczakobójcze, nicieniobójcze, larwobójcze, mszycobójcze. Przy zastosowaniu takich preparatów trzeba zadbać o ich odpowiednie wybranie, by precyzyjnie działać właśnie w tym zakresie, który będzie gwarantował efektywność zastosowanego preparatu.

Adiuwanty

W ramach środków ochrony roślin stosuje się również adiwunty, których charakterystyką jest to, że dodawane są do preparatów opryskowych, by poprawiać ich właściwości. Same w sobie adiuwanty nie będą miały działania odżywczego dla roślin, jednak poprawiają właściwości innych środków ochrony roślin, dlatego cały zabieg jest skuteczniejszy.

Środki ochrony roślin występują obecnie w wielu różnych odmianach, dlatego odpowiednie ich dobranie będzie miało bardzo duże znaczenie i koniecznie trzeba brać to pod uwagę. Każdy rolnik powinien zdawać sobie sprawę z charakterystyki poszczególnych produktów, by do swoich upraw wybierać je w staranny sposób zapewniając skuteczne działanie i tym samym efektywne odżywienie roślin czy też skuteczne pokonanie chwastów i pasożytów.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?