Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie są zalety posiadania okapu kuchennego?

Poradnik Data publikacji - 3 października 2022 Autor - Redakcja OPUSmeble
okap kuchenny

Rozważasz zakup okapu kuchennego, ale zastanawiasz się, czy jest to urządzenie niezbędne w kuchni? Chcesz dowiedzieć się, czy sprzęt sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź, na jakiej zasadzie działa okap kuchenny i oceń, czy warto się na niego zdecydować.

Okap kuchenny – kto powinien go mieć?

Okap kuchenny to urządzenie, które znacznie ułatwia gotowanie. Sprzęt montowany jest bezpośrednio nad płytą grzewczą, dzięki czemu wszystkie zapachy są za pomocą niego odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia bądź filtrowane. W okap warto więc zainwestować, jeśli posiada się kuchenkę gazową lub indukcyjną. Urządzenie sprawia, że funkcjonowanie w przestrzeni kuchennej jest zdecydowanie prostsze, wygodniejsze i przyjemniejsze. Sprzęt jest również przeznaczony dla osób, które chcą zachować ład i porządek w przestrzeni. Dzięki wchłanianiu wilgoci i tłuszczu przez urządzenie, można ochronić blaty i szafki kuchenne przed zabrudzeniem. Wszystkie zalety posiadania okapu kuchennego sprawiają, że zwiększa się komfort i bezpieczeństwo podczas gotowania. 

Jakie są rodzaje okapów? 

Wyróżnia się dwa rodzaje okapów kuchennych, które różnią się od siebie sposobem działania. Wyciągi montowane są bezpośrednio do wentylacji. Usuwają one nieczyste powietrze i inne naloty do obiegu otwartego. Ich montaż wymaga więc podłączenia do komina wentylacyjnego. Inaczej jest w przypadku pochłaniaczy. Te działają w tzw. trybie zamkniętym, a więc są zabudowane z wymiennych filtrów. To, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w danym przypadku, jest przede wszystkim zależne od pomieszczenia, w jakim okap kuchenny będzie zakładany. 

Co uwzględnić podczas wyboru okapu kuchennego?

Aby zapewnić sobie zamierzone działanie okapu kuchennego, należy spędzić trochę więcej czasu nad jego wyborem. Sprzęt powinien być dobrze dopasowany do przestrzeni w jakiej się znajdzie. W tym przypadku warto jest uwzględnić:

  • ilość miejsca do zagospodarowania,
  • miejsce montażu (dostępnych jest kilka wersji urządzeń np. okapy przyścienne, okapy wyspowe),
  • sposób rozłożenia szafek,
  • styl pomieszczenia,
  • metraż kuchni. 

Należy także pamiętać również o tym, aby okap kuchenny zapewniał maksimum użytkowości. Dobrze jest zapewnić sobie wysoką jakość urządzenia, na którą wpływ ma kilka istotnych czynników takich jak:

  • cichy tryb pracy,
  • obecność trybu oszczędnego,
  • możliwość podświetlenia płyty,
  • duża wydajność,
  • inne udogodnienia np. sterowanie zdalne i za pomocą gestów.

Wszystkie te kwestie sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest po pierwsze wygodne, a po drugie znacznie bardziej intuicyjne. Tego rodzaju okapy kuchenne można znaleźć u producenta Ciarko Design. W jego ofercie znajduje się wiele nowoczesnych modeli, które wyróżniają się nie tylko wyjątkową użytkowością, ale również bardzo ciekawym designem. Dzięki temu kuchnia staje się funkcjonalna, a zarazem zyskuje piękny wygląd.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?