Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Kostka brukowa chodnikowa

Ogród Data publikacji - 2 kwietnia 2019 Autor - Redakcja OPUSmeble
Kostka brukowa chodnikowa

Kostka brukowa zyskała w ostatnich latach na popularności. Jest chętnie wybierana w miejscach, gdzie zamierzamy nie tylko utwardzić podłoże ale chcemy też aby całość wyglądała dość estetycznie i była spójna z aranżacją ogrodu i obejścia posesji. Kostka brukowa znajduje szerokie zastosowanie. Używamy jej do wspomnianych obejść, podjazdów parkingowych, chodników, parkingów czy nawet dróg osiedlowych o niewielkiej przepustowości. Kostka brukowa chodnikowa ma wiele zalet. Jest stosunkowo trwałym materiałem. Po jej ułożeniu remonty i naprawy nie będą zbyt częste. Poza tym kostka taka jest dosyć łatwa w utrzymaniu czystości i estetyki. Technologia wytwarzania kostki brukowej pozwala nam uzyskać dowolne kształty i kolory co również znacznie wpłynęło na jej popularność.

Parametry chodnikowej kostki brukowej

Parametry chodnikowej kostki brukowejWybierając odpowiednią kostkę brukową musimy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Pomijamy tu oczywiście względy estetyczne takie jak rozmiar, kształt i kolor. Jest to sprawa drugorzędna jeśli chodzi o zastosowanie kostki. Jest oczywiście istotna z punku widzenia estetyki i aranżacji, jednak przede wszystkim powinniśmy się skupić na innych parametrach kostki. Mowa tu głównie o wytrzymałości, wyborze materiału z jakiego będzie wykonana, odporności na ścieranie i wilgoć oraz ogólną trwałość. Podstawowym kryterium będzie oczywiście miejsce zastosowania kostki. Wiadomo, że kostka służąca jako chodnik przy domu może być mniej wytrzymała niż ta użyta do budowy osiedlowej, a i tak będzie spełniała swoje zadania. Również grubość kostki ma tu istotny wpływ na jej parametry. Na szczęście oferta firm produkujących kostki brukowe jest na tyle bogata, że bez problemu znajdziemy kostkę do wszystkich zastosowań.

Kostka brukowa chodnikowa – Rodzaje

Kostki brukowe służące do budowy chodników dzielą się generalnie na cztery rodzaje. Możemy je podzielić ze względu na fakturę. I tak wyróżniamy płyty:

  • płukane – Płyty tego typu nie są zbyt popularne. A szkoda, ponieważ posiadają bardzo ciekawą, porowatą fakturę. Zawierają w sobie nieco żwiru. Stanowią idealne uzupełnienie różnego rodzaju aranżacji ogrodowych.
  • gładkie – Najbardziej popularny rodzaj kostek brukowych chodnikowych w Polsce. Jej największą zaletą jest cena, dostępność oraz łatwość w utrzymaniu czystości dzięki jednolitej, gładkiej strukturze. Jest to kostka, którą najczęściej widzimy na różnego rodzaju chodnikach.
  • ażurowe – Płyty ażurowe są również bardzo chętnie wybierane do aranżacji ogrodów oraz tworzenia ciekawych chodników. Posiadają one ozdobne otwory, w których można zasadzić roślinność. Płyty tego typu stosowane są w ogrodach, różnego rodzaju alejkach i parkingach.
  • imitujące kamień naturalny – Niezbyt popularny rodzaj płyt, które swoją fakturą i kształtem imitują kamień naturalny, czasem także inne materiały takie jak chociażby drewno.

Kostka brukowa a nawierzchnia

Kostka brukowa a nawierzchniaCo ciekawe niektórzy zapominają, ze wybierając kostkę brukową nie powinniśmy się jedynie kierować jej charakterystyką oraz ogólnym wyglądem. Równie ważny jest rodzaj nawierzchni na której kostka zostanie ułożona. Musimy dokładnie przewidzieć, na jakie obciążenia będzie narażony dany chodnik, ulica czy też parking. Wiedząc jaki jest typ podłoża i starając się oszacować jakie będzie obciążenie będziemy w stanie dobrać odpowiednią grubość kostki, tak aby całość była maksymalnie wytrzymała.

Kostka brukowa w ogrodzie

Kostka brukowa jest bardzo chętnie wykorzystywana podczas aranżacji różnego rodzaju przestrzeni ogrodowych. Dobrze dobrana kostka będzie wspaniale współgrała z roślinnością w ogrodzie oraz innymi elementami dekoracyjnymi. Kostka brukowa na tle innych materiałów służących do wykonywania nawierzchni ogrodowych wypada zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim zaletą jest cena i dostępność. Oprócz tego kostka jest niezwykle estetyczna i pasuje niemal do każdego ogrodu. Odpowiednio ułożona kostka pełni też ważna rolę w procesie odprowadzania nadmiaru wody z ogrodu, co również ma niebagatelny wpływ na wybór tego własnie materiału do ułożenia nawierzchni.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?