Strona główna
Remont
Tutaj jesteś

Koszty gruntownego remontu mieszkania

Remont Data publikacji - 27 marca 2019 Autor - Redakcja OPUSmeble
Koszty gruntownego remontu mieszkania


Każde mieszkanie potrzebuje kiedyś gruntownego odświeżenia bądź remontu. Jeśli przez dłuższy okres w wnętrzu nie były przeprowadzane żadne prace warto zastanowić się nad gruntownym i kompletnym remontem mieszkania. Niektórych odstraszyć może widmo kosztów z tym związanych. W końcu remont nie jest taką błahą sprawą jak chociażby pomalowanie ścian. Szczególnie w przypadku starszego budownictwa możemy napotkać podczas prac remontowych na różnego rodzaju dodatkowe niespodzianki, które mogą nie tylko wydłużyć czas remontu ale też znacząco wpłynąć na jego koszty. Sprawdźmy więc na co trzeba się przygotować oraz jakie są szacunkowe koszty gruntownego remontu mieszkania.

Remont kuchni

Remont kuchniKoszt remontu kuchni może nas nieco zaskoczyć. Sporą część wydatków mogą bowiem stanowić płytki, które będziemy kłaść na podłodze i na ścianach. Na podłodze można także zastosować panele, jednak nie jest to zbyt dobry pomysł, ponieważ w kuchni zazwyczaj panuje dosyć duża wilgoć. Poza tym, często podczas gotowania możemy rozlewać różne produkty na podłogę. Może to doprowadzić do odkształcania się paneli a tym samym przyśpieszonego kolejnego remontu. Płytki są pod tym względem dużo lepszym rozwiązaniem. Łatwiej też utrzymać na nich czystość. Płytki możemy położyć na poprzednie, stare albo skuć poprzednie i zrobić odpowiednią wylewkę. Taniej oczywiście będzie położyć nowe płytki na stare. W przypadku kuchni o powierzchni nieprzekraczającej 10m2 koszt takiego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć tysiąca złotych łącznie z robocizną. Na położenie płytek na ścianach (do połowy) oraz ich pomalowanie powinniśmy wydać nieco ponad 1000 zł. Przy okazji remontu kuchni często też wymieniamy meble. Warto jest zainteresować się meblami na wymiar, tak aby skrócić kuchnie pod własne, indywidualne wymagania. Możemy na to wydać ok 3000 zł. Koszt sprzętów takich jak lodówka czy zmywarka pomijamy i zakładamy, że stare nadają się jeszcze do użytku. Koszt remontu kuchni wyniósł nas więc około 5 tysięcy złotych.

Remont łazienki

Remont łazienkiMimo tego, że najczęściej to właśnie łazienka jest najmniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, czyli jej remont powinien być teoretycznie najmniej kosztowny, to właśnie remont łazienki generuje duży procent kosztów remontu całego mieszkania. Główny wpływ na to ma fakt, że przed położeniem nowych płytek na ściany i podłogi najpierw musimy pozbyć się starych a następnie zutylizować powstały gruz. Sama ta usługa jest dosyć kosztowna. Jeśli doliczymy do tego ceny nowych płytek, kleju oraz robocizny to kwota rośnie w błyskawicznym tempie. A nie możemy przecież zapominać o wyposażeniu łazienki w urządzenia sanitarne. Jeśli zapragniemy kupić produkty bardziej znanych producentów możemy na samo wyposażenie łazienki wydać lekką ręka nawet kilka tysięcy złotych. Tym samym łączny koszt kapitalnego remontu łazienki może nas wynieść od 10 tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu w skrajnych przypadkach. Warto więc dokładnie rozplanować koszty związane z remontem łazienki przed przystąpieniem do gruntownego remontu mieszkania.

Remont sypialni i salonu

Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Mogłoby się więc wydawać, że koszt jego wyremontowania będzie największy. Okazuje się jednak, że jeśli nie zamierzamy wymieniać mebli ani przykładowo sprzętu RTV czy okien, to koszt takiego remontu będzie relatywnie niski. Załóżmy, że remontując salon chcemy jedynie wymienić panele podłogowe i pomalować ściany. Jeśli pominiemy konieczność wykonywania wylewki, to z całością powinniśmy się zmieścić w kwocie nieprzekraczającej 2500 zł. I to już z robocizną.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku sypialni. Tutaj koszty będą podobne jeśli powstrzymamy się od wymiany mebli lub łóżka. Sama wymiana paneli i malowanie ścian będzie kosztowała tyle samo co w przypadku salonu. Sypialnia zazwyczaj jest mniejsza metrażowo od salonu, więc można uznać że koszt remontu wyniesie 2000 zł.

Koszty gruntownego remontu mieszkania

Jak więc widać w naszym przypadku koszt remontu mieszkania wyniósł około 20000 zł. W zależności od indywidualnej sytuacji koszty mogą być jednak znacznie większe. Wszystko zależy bowiem od tego czy na przykład trzeba wymieniać instalację elektryczną, drzwi czy okna. Wszystko to ma wpływ na ostateczną cenę jaką musimy zapłacić za gruntowny remont mieszkania. Powyższe wyliczenia mogą być traktowane jedynie poglądowo.

materac

Redakcja OPUSmeble

Dzielimy się z Wami najnowszymi trendami, recenzjami produktów i projektami DIY, które mogą całkowicie odmienić Wasze mieszkania i ogrody. Zapraszamy do lektury i inspiracji na OpusMeble.pl – tam, gdzie design spotyka się z praktycznością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?